Çağın Mert Öğüt' ün dilinden kendi hikâyesi: 

    Kuşaklar boyu içinde şifacıların olduğu bir ailede dünyaya geldim. Küçüklüğümden beri insanların üstünde ışıklar görürdüm. Üzgün olan, korkan ya da başka duygular yaşayan insanları hissedebilir ve üzerlerinde belli noktalarda farklı renkler görürdüm. Bazı insanların da vücutlarının bazı noktalarında karartılar - siyahlıklar görürdüm. 

İnsanların yaşadığı problemleri hissedip hastalıklarını bilebilirdim. Hastalığını gördüğüm ya da acı çeken insanların üzerine ellerimi koyma ihtiyacı hissederdim. 

    Küçükken bunun bir yetenek olduğunun farkında değildim. Herkesin bunları gördüğünü, hissettiğini ve herkesin böyle olduğunu zannederdim. Büyüdükçe insanların böyle olmadığını görmeye başladım. Okul yıllarımda zorluklar yaşamaya başladım ve zaman içinde bu özelliğimi anlatmaz oldum. Hatta ergenlik yılları yaklaşınca bunu tamamen gizlemeye başladım ve bu özelliğimden utanmaya başladım. Bu benim hiç açmayacağım, utandığım ve reddettiğim bir konu oldu. Her şeyi reddettikçe zaman içinde bu hisler giderek kapandı. Kendimi reddettiğim andan itibaren her şey zorlaşmaya başlamıştı. Kim olduğumu reddedişim, beni kötüye götürüyordu; bunu fark edemiyordum ve sistem beni enerjiyi yönlendirmem ve kullanmam için zorluyordu.

    Uzun yıllar sonra özel bir "An"da yaşadığım açılımla çocukken sahip olduğum o yetenek geri geldi. Kendimi bu sefer inkar etmedim. Kim olduğumu kabul ederek insanları iyileştirme yeteneğimi tam anlamıyla nasıl kullanabileceğim konusunda eğitim almaya başladım. Bu yolculuk sürecinde kendi enerji kanallığımı alma şansı buldum. 

Ailemden gelen inisiyasyon ve kendi enerji kanallığım ile birlikte doğuştan gelen iyileştirme yeteneğimi mesleki birikimimle harmanladım. Böylece Psikoterapi'yi Bioenerji yöntemiyle birleştirerek insanların hem ruhsal hem bedensel açıdan şifa bulmalarına yönelik çalışmalara başladım.

Yıllardır terapilerde kullandığım bu bütüncül yöntem sayesinde danışanlarımın daha hızlı ve etkin şekilde iyileştiklerini gördüm.  Hem bedensel hem de psikolojik sorunlar için bütünleştirdiğim yöntemle danışanlarıma halen hizmet vermekteyim...